O NASZYCH WARSZTATACH


MONIKA OPIEKA-NOWAK Z BOTTANICUM PERFUMY BOTANICZNE:

"Pawła i Monikę Piaseckich poznałam przez telefon, zrobili na mnie piorunujące wrażenie. Paweł to płonąca pochodnia, mimo że go nie widziałam a tylko słyszałam czułam ogromną energię i zapał, Monika natomiast to spokojna i przemiła dusza, która wprowadza równowagę.

W ubiegłym tygodniu miałam okazję poznać Monikę i Pawła osobiście na warsztatach destylarskich, nie wiem jak Wy, ale dla mnie prócz uzyskiwanej wiedzy ogromne znaczenie mają osoby, które prowadzą zajęcia oraz atmosfera, bo takowe spotkania przede wszystkim budują ludzie, mający ikrę, charyzmę, po prostu osobowość, która spełnia się w tym co robią. Jeśli jest to coś, to przyciąga jak pszczoły do miodu i tak było podczas warsztatów. Były żywiołowe, autentyczne, pełne pasji i wiedzy, uwielbiam!
Takie spotkania jak warsztaty destylarskie są dla mnie bezcennym czasem podczas, którego poznaję ciekawych pasjonatów równie zakręconych jak ja oraz uświadamiam sobie jak potężna jest natura jako źródło szerokiej inspiracji artystycznej, jak jest barwna, pachnąca i melodyjna.
Destylacja olejków eterycznych z rodzimych roślin to dla mnie hołd oraz kolejny sojusz z naturą. Jestem zachwycona oraz dumna, że jest wśród nas Paweł, który postanowił się podzielić swoją wiedzą oraz zdobytym doświadczeniem z dziedziny destylacji, to absolutny mistrz i nie piszę tego na wyrost. Zobaczyłam ile pracy, siły i zaangażowania potrzeba by wydobyć pachnące hydrolaty z olejkami eterycznymi prawdziwymi metodami rzemieślniczymi, to piękne i cenne rzemiosło, które jest warte nauki i szerzenia go dalej, to bardzo cenne w obecnym świecie... A zobaczyć i posłuchać człowieka, który jest całkowicie tym co tworzy to naprawdę wyróżnienie. Miłam przyjemność poznać kilku naprawdę wyjątkowych i charyzmatycznych ludzi, którzy bez nadęcia spędzili życie na rozwijaniu pasji, którą po latach zaczęli się dzielić, uważam takie osobistości za skarby oraz zapalniki do dobrych zmian u innych, szerzenie istotnych rzeczy w życiu i świecie, lata praktyki i doświadczenia to najcenniejsze czym może się człowiek z drugim człowiekiem podzielić, szczególnie w czasach fastfoodowego życia, takiego na już, natychmiast, gdzie niektórzy pozyskują wieloletnią wiedzę i doświadczenie w kilka miesięcy jak się im zdaje... warsztaty u Pawła i Monki bardzo mnie zdystansowały i ugruntowały... było dla mnie ogromną przyjemnością zobaczyć proces destylacji olejków eterycznych z rąk człowieka, który kocha to co robi, dla mnie jako osoby zajmującej się komponowaniem zapachów to inspirujące doświadczenie.
Każdemu z Was kto jest entuzjastą natury, ziół, olejków eterycznych, tych wszystkich, którzy chcieli by zacząć destylować a jak Paweł zauważył polski klimat coraz bardziej sprzyja destylacji roślin polecam warsztaty destylarskie u Pawła i Moniki w Wodzisławiu Śląskim, już samo przebywanie tam, oglądanie procesu, doświadczania alchemii jest imponującym przeżyciem.
A Ci którzy mają w sobie żyłkę biznesową uzyskają wiele cennych wskazówek od Pawła jak rozkręcić własny biznes destylarski w Polsce.
W kolejnym poście podzielę się z Wami moimi wrażeniami z pracy z olejkiem eterycznym z wydestylowanej lawendy na warsztatach."
Monika

Destylacja olejków eterycznych – warsztaty w Destylarni Olejków Eterycznych w Wodzisławiu Śląskim.

23 sierpnia 2021

W dniach 6-8 sierpnia 2021 roku odbyły się warsztaty z destylowania olejków eterycznych w Wodzisławiu Śląskim, na które gospodarze tego wydarzenia zaprosili mnie. Destylarnia olejków eterycznych imienia Marie Clarie Meyer i Andre Rouviere została założona i jest prowadzona przez Monikę i Pawła Piaseckich, wspaniałych ludzi, pasjonatów, z wielkimi planami i marzeniami. Wyjątkowa atmosfera tych warsztatów to ich zasługa.

Szczegóły warsztatów, które polecam gorąco tym, których temat destylacji olejków eterycznych interesuje, tutaj https://destylarnia-olejkow.mozello.pl/warsztaty/.

Monika i Paweł Piaseccy wiele lat spędzili we Francji, w Prowansji, gdzie pracowali i uczyli się destylowania olejków eterycznych od najlepszych. A teraz uczyli nas destylowania oljeków eterycznych, odsłaniali przed nami tajniki destylacji, szczegóły, których nie doczyta się w książkach. Bogata wiedza praktyczna przeplatana była wykładami o ziołach, o technologii destylowania, o typach destylatorów, o chłodnicach i seperatorach, o przygotowaniu sprzętu do destylacji, o przygotowaniu ziół, kwiatów, liści, igieł, kłączy i ziaren, o tym kiedy zbierać zioła, aby zawierały największą ilość olejku i wielu, wielu innych istotnych sprawach. A wszystko urozmaicane było barwnymi opowiadaniami z życia destylatorów w Prowansji.

Przez trzy dni destylowaliśmy szereg ziół, kłączy, liści i igieł: między innymi: lawendę suchą zbiór z zeszłego roku, lawendę świeżą, oregano, doględę wielką, liście katalpy świeże, kłącza tatarku, wiązówkę błotną, szyszkojagody jałowca, lukrecję, chmiel suszony, świerk, miętę.

Destylacja odbywała się w kikudziesięciolitrowych destylatorach miedzianych oraz destylatorach ze stali nierdzewnej. To zupełnie inne doświadczenie, niż moje na małym szklanym domowym alembiku. Czas pomyśleć o większym :-). Zauważyłam również kilka rzeczy, które muszę skorygować w mojej destylacji. Wszak ja jestem tylko amatorką. A mając okazję uczyć się od najlepszych, skwapliwie z tego korzystałam.

Nie sposób pominąć wspaniałej organizacji warsztatów, przepysznych posiłków, rozmów w przerwach zajęć, dobrego towarzystwa. To był bardzo dobrze spędzony czas. Dziękuję Moniko, dziękuję Pawle. Jesteście wielcy.

Mam nadzieję, że nie było to ostatnie nasze spotkanie i może uda się przygotować razem z Pawłem i Moniką, relację z destylacji w postaci filmu na YouTube 🙂 A niezdecydowanych zachęcam; to dobry adres https://destylarnia-olejkow.mozello.pl

Jestem bardzo wdzięczna za tak wspaniale poprowadzone warsztaty. Moc praktycznej wiedzy aż hulała, super atmosfera, super ciekawe historie, petarda pozytywnej energii!!!


Statystyki zbiorcze na stronę